filmweb.pl
Filmy
Strona główna filmów
Premiery i zapowiedzi
Zwiastuny
Baza filmów
Baza osób kina
Baza postaci
Baza światów
Nagrody
Newsy
Recenzje
Magazyn
Filmweb poleca
Programy filmwebu
Seriale
Strona główna seriali
Premiery i zapowiedzi
Baza seriali
Baza programów
Newsy
Recenzje
Serial Killers
Gry
Strona główna gier
Premiery i zapowiedzi
Baza gier
Recenzje gier
Rankingi
Ranking nowości
Ranking top 500
Ranking oczekiwanych
Nowości serialowe
Seriale top 500
Filmy na VOD
Seriale na VOD
Oryginalne produkcje
Ludzie filmu
Najlepsze role
Gry wideo
Box office
Filmy dla mężczyzn z marką BIC
Canal+
Mój Filmweb
Oceny znajomych
Rekomendacje
Mój profil
Chcę zobaczyć
Moje oceny
Konkursy
Quizy
Ankiety
Ranking użytkowników
Forum
Repertuar Kin
VOD
Popularne
Nowości
Najlepsze
Wkrótce
Darmowe
Program TV
Program TV
Zobacz sekcję
Cannes
1955
http://www.festival-cannes.fr/
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
Złota Palma
Najlepszy film
wygrane
Marty
(1955)
Delbert Mann
Nieśmiały rzeźnik oraz nauczycielka poznają się podczas jednej z potańcówek i zakochują w sobie.
Udział w konkursie głównym
nominacje
Biraj Bahu
(1954)
Bimal Roy
Czarna Carmen
(1954)
Otto Preminger
Czarna teczka
(1955)
André Cayatte
Czarny dzień w Black Rock
(1955)
John Sturges
Czyścibuty / Pucybut
(1954)
Prakash Arora
Det brenner i natt!
(1955)
Arne Skouen
Die Mücke
(1954)
Walter Reisch
Dziewczyna z prowincji
(1954)
George Seaton
Hayat ou maut
(1955)
Kamal El Sheikh
Jedda
(1955)
Charles Chauvel
Koniec romansu
(1955)
Edward Dmytryk
Korzenie
(1955)
Benito Alazraki
Księżniczka Sen
(1954)
Keigo Kimura
Liliomfi
(1954)
Károly Makk
Ludwig II
(1955)
Helmut Käutner
Marcelino, chleb i wino
(1955)
Ladislao Vajda
Maskotka
(1955)
Carol Reed
Moje siostry i ja
(1954)
Seiji Hisamatsu
Na wschód od Edenu
(1955)
Elia Kazan
Pod znakiem Wenus
(1955)
Dino Risi
Psiogłowcy
(1955)
Martin Frič
Rififi
(1955)
Jules Dassin
Romeo i Julia
(1955)
Lev Arnshtam
,
Leonid Lavrovsky
Samba Fantástico
(1955)
Jean Manzon
,
René Persin
Stella
(1955)
Mihalis Kakogiannis
Szturm na Plewnę
(1955)
Sergei Vasilyev
Ukrzyżowani kochankowie
(1954)
Kenji Mizoguchi
Un extraño en la escalera
(1955)
Tulio Demicheli
Wzgórze 24 nie odpowiada
(1955)
Thorold Dickinson
Zaginiony kontynent
(1954)
Enrico Gras
,
Giorgio Moser
,
Leonardo Bonzi
Złoto Neapolu
(1954)
Vittorio De Sica
Żurbinowie
(1954)
Iosif Kheifits
Najlepszy aktor
wygrane
[Spencer Tracy]
Spencer Tracy
jako John J. Macreedy w filmie
Czarny dzień w Black Rock
(1955)
[Aleksiej Batałow, Nikolai Sergeyev, Pavel Kadochnikov, Sergei Kurilov, Nikolai Gritsenko, Boris Bityukov, Boris Kokovkin, Vadim Medvedev, Boris Andreyev, Sergei Lukyanov]
+7
Najlepszy aktor
Aleksiej Batałow
Nikolai Sergeyev
Pavel Kadochnikov
Sergei Kurilov
Nikolai Gritsenko
Boris Bityukov
Boris Kokovkin
Vadim Medvedev
Boris Andreyev
Sergei Lukyanov
Aleksiej Batałow
,
Nikolai Sergeyev
,
Pavel Kadochnikov
,
Sergei Kurilov
,
Nikolai Gritsenko
,
Boris Bityukov
,
Boris Kokovkin
,
Vadim Medvedev
,
Boris Andreyev
,
Sergei Lukyanov
Żurbinowie
(1954)
Najlepsza aktorka
wygrane
[Yelena Dobronravova, Klara Luchko, Yekaterina Savinova, Iya Arepina, Larisa Kronberg, Vera Kuznetsova]
+3
Najlepsza aktorka
Yelena Dobronravova
Klara Luchko
Yekaterina Savinova
Iya Arepina
Larisa Kronberg
Vera Kuznetsova
Yelena Dobronravova
,
Klara Luchko
,
Yekaterina Savinova
,
Iya Arepina
,
Larisa Kronberg
,
Vera Kuznetsova
Żurbinowie
(1954)
Najlepszy reżyser
wygrane
[Jules Dassin]
Jules Dassin
Rififi
(1955)
[Sergei Vasilyev]
Sergei Vasilyev
Szturm na Plewnę
(1955)
Najlepszy film krótkometrażowy
wygrane
Mrugnięcia
(1955)
Norman McLaren
Udział w konkursie na najlepszy film krótkometrażowy
nominacje
Cyrk
(1954)
Włodzimierz Haupe
Den Standhaftige tinnsoldat
(1955)
Ivo Caprino
Dobry wojak Szwejk
(1956)
Jiří Trnka
Niedzielny poranek
(1955)
Andrzej Munk
When Magoo Flew
(1954)
Pete Burness
Wyspy ognia
(1954)
Vittorio De Seta
Złota antylopa
(1954)
Lev Atamanov
Wyróżnienie specjalne dla filmu krótkometrażowego
wygrane
Wyspy ognia
(1954)
Vittorio De Seta
Nagroda Katolickiego Biura Filmowego (OCIC)
Najlepszy film
wygrane
Marty
(1955)
Delbert Mann
Nieśmiały rzeźnik oraz nauczycielka poznają się podczas jednej z potańcówek i zakochują w sobie.
Wyróżnienie specjalne
wygrane
Marcelino, chleb i wino
(1955)
Ladislao Vajda
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Najlepszy film
wygrane
Śmierć rowerzysty
(1955)
Juan Antonio Bardem
Sprawcy groźnego wypadku uciekają z miejsca zdarzenia w obawie ujawnienia własnych sekretów.
Sekcja równoległa
wygrane
Korzenie
(1955)
Benito Alazraki
Nagroda Specjalna
Najlepszy film dramatyczny
wygrane
Na wschód od Edenu
(1955)
Elia Kazan
Dwaj bracia rywalizują o miłość surowego ojca. Wkrótce zakochują się w tej samej dziewczynie.
Najlepszy film liryczny
wygrane
Romeo i Julia
(1955)
Wyróżnieni w roku 1955
Żurbinowie
(
2/3
)
Marty
(
2/2
)
Na wschód od Edenu
(
1/2
)
Czarny dzień w Black Rock
(
1/2
)
Rififi
(
1/2
)
Marcelino, chleb i wino
(
1/2
)
Szturm na Plewnę
(
1/2
)
Korzenie
(
1/2
)
Romeo i Julia
(
1/2
)
Wyspy ognia
(
1/2
)
Pobierz aplikację Filmwebu!
Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.